La 30 de ani de la inaugurare, Spitalul Brâncovenesc era deja o instituție cunoscută în București. O știre din 1868 consemnează vizita Principelui Carol, care ajunge la spital după participarea la serviciul religios. Prezența viitorului rege confirmă prestigiul pe care așezământul îl câștigase în doar câteva decenii de existență.
#vreausastiu #boofmedia #catalinoprisan #istoriamedicinei
Pentru mai multe detalii urmareste materialul video "PRIMA ȘTIRE DESPRE SPITALUL BRÂNCOVENESC"
Sursa: Youtube / VREAU SĂ ȘTIU