Primul antrenor străin din istoria naționalei României a fost austriacul Josef Uridil. Mandatul său a durat exact un meci, partida cu Cehoslovacia de la Campionatul Mondial din 1934. România a jucat aproape perfect, a fost considerată de mulți echipa mai bună, dar a pierdut cu 2 la 1, iar aventura lui Uridil la cârma naționalei s-a încheiat imediat după fluierul final.
#vreausastiu #carnecinstita #catalinoprisan #mondial #boofmedia
Pentru mai multe detalii urmareste materialul video "PRIMUL ANTRENOR STRĂIN DIN ISTORIA NAŢIONALEI ROMÂNIEI"
Sursa: Youtube / VREAU SĂ ȘTIU