Grigore Brâncoveanu, unul dintre puținii urmași ai familiei Brâncoveanu pe linie masculină, a lăsat prin testament dorința de a ridica lângă Biserica Bălașa așezăminte care să îngrijească gratuit bolnavii. Într-o perioadă în care accesul la servicii medicale începea să se extindă dincolo de domnitori și boieri, acest spital urmărea să ofere ajutor celor aflați în suferință.
#vreausastiu #boofmedia #catalinoprisan #istoriamedicinei
Pentru mai multe detalii urmareste materialul video "SPITALUL BRÂNCOVENESC, CONSTRUITPENTRU A FI DESTINAT OAMENILOR SIMPLI!"
Sursa: Youtube / VREAU SĂ ȘTIU