Safta Brâncoveanu a lăsat prin testament șase proprietăți care să susțină funcționarea Spitalului Brâncovenesc. A stabilit că nicio putere politică nu va avea dreptul să vândă sau să cumpere spitalul ori bunurile sale. Într-un document semnat în 1838, a definit clar responsabilitățile fiecărui angajat, de la manager și medici până la portar și spălătorese.
#vreausastiu #boofmedia #catalinoprisan #istoriamedicinei
Pentru mai multe detalii urmareste materialul video "NIMENI NU AVEA VOIE SĂ VÂNDĂ SPITALUL BRÂNCOVENESC!"
Sursa: Youtube / VREAU SĂ ȘTIU